Cechy, rodzaje i wybór rowerka treningowego

Kategorie Rowerek treningowy

Twoją pasją jest jazda na rowerze, chcesz utrzymać formę lub zrzucić kilka zbędnych kilogramów, jednak pogoda na zewnątrz nie sprzyja uprawianiu sportów? Nic straconego. Postaw na stacjonarny rowerek treningowy. Wygodne i niezwykle skuteczne urządzenie, które przyniesie wiele zadowolenia, korzyści i satysfakcji. Czym jest tego rodzaju rowerek i na jakiej zasadzie działa? Jak wybrać odmowy sprzęt sportowy?

Cechy i zasada działania rowerka treningowego

Sposób i zasada działania rowerka treningowego zależna jest od jego konstrukcji i zasilania. Wybierając tego rodzaju sprzęt należy zdecydować się na rower mechaniczny lub magnetyczny. Urządzenie mechaniczne ma dość prostą budowę i niewielką cenę. Jego głównymi elementami są rama, siodełko, kierownica, koło zamachowe i kluczowy element, który umożliwia trening na rowerku stacjonarnym – mechanizm oporu zwany hamulcem.

Rowerek magnetyczny jest nieco bardziej rozbudowany, posiada więcej funkcji, jak również znacznie bardziej precyzyjne możliwości jazdy czy zmiany poziomu oporu. Tu tzw. hamulec działa na zasadzie wytworzenia pola magnetycznego. Taka cecha w szczególności przydatna jest bardziej zaawansowanym sportowcom czy zawodowcom.

Bez względu na rodzaj urządzenia, każde z nich przynosi wiele pozytywnych efektów. Dzięki aktywnym ćwiczeniom możliwe jest utrzymanie formy, ciekawe modyfikowanie treningu czy wdrożenie terapii rehabilitacyjnej. Odchudzanie na rowerku to sposób na przyjemną oraz skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej.

Jednak, by spełnić cel treningowy warto dobrać rowerek do własnych potrzeb, oczekiwań i wymagań. Jak tego dokonać?

Jak wybrać odpowiedni rowerek treningowy?


Podczas zakupu sprzętu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników i parametrów. Przed ostatecznym wyborem warto odpowiedzieć sobie na parę ważnych pytań. Należy przeanalizować zagadnienia takie jak: częstotliwość wykonywanych treningów, rodzaj ćwiczeń, potrzeby związane z ilością ustawień i dodatkowych funkcji, oczekiwane cele, itp.

Ponadto przeglądając różnego rodzaju domowy sprzęt sportowy należy uwzględnić kilka kluczowym parametrów. Są nimi:

  • wielkość urządzenia – możliwości powierzchniowe w domu lub miejscu gdzie będzie on wykorzystywany,
  • możliwość regulacji siodełka i kierownicy,
  • wielkość i ciężar koła zamachowego,
  • wyświetlacz – wielkość, czytelność, intuicyjność obsługi,
  • waga urządzenia,
  • obecność dodatkowych kółek ułatwiając przesuwanie sprzętu, 
  • rodzaj napędu i stawiania oporu,
  • dodatkowe akcesoria i narzędzia do wykonywania treningu, itp.